Puno bure u javnosti podigla je informacija kako Marjan u zemljišnim knjigama više nije zaštićen, jer je istekla privremena zaštita, a Ministarstvo kulture nije dostavilo Općinskom sudu rješenje kojim bi se kulturni krajolik poluotoka Marjana stavio pod trajnu zaštitu.
Čak su se pojavile dramatične glasine kako su time otvorena vrata špekulacijama sa zemljištem na Marjanu i njegovoj mogućoj rasprodaji.
Splitski HSLS uputio je dramatični apel ministru kulture Zlatku Hasanbegoviću u kojem traže da spasi Marjan, jer nakon što je privremena zaštita istekla 22.travnja , tvrde, širom su otvorena vrata izgradnji na Marjanu:
Čitali smo neki dan u medijima kako nam se Marjan nalazi u nekakvoj pravnoj rupi koja omogućava sve i svašta, a s obzirom da je potrebna intervencija Ministarstva kulture bilo je normalno da reagiramo prema njima da zaštite Marjan. Ne smijemo dozvoliti da u nijednom trenutku jedan takav resurs bude u, kako bi rekli, crnoj pravnoj rupi i ovo je više upozorenje neka se provjeri situacija. Koji put treba puvat i na ladno da bi vidjeli šta iza toga stoji.rekao nam je čelnik splitskog HSLS-a i gradski vijećnik, Tonči Blažević.
Provjerili smo mi situaciju zatraživši od Ministarstva kulture objašnjenje nastale situacije. Oni u priopćenju, kojeg su nam poslali, tvrde kako Rješenje s prijedlogom za zabilježbu zaštićenih čestica unutar Kulturnog krajolika poluotoka Marjan nije dostavljeno Zemljišnoknjižnom odjelu Općinskog suda u Splitu jer se čekalo okončanje žalbenog te eventualno tužbenog postupka na predmetno Rješenje.
Drugim riječima, čekalo se pravomoćno rješenje, Uprava za zaštitu kulturne baštine izradila prijedlog za zabilježbu svojstva kulturnoga dobra za Kulturni krajolik poluotoka Marjan, koji će se u najkraćem roku, uz pravomoćno Rješenje, dostaviti Općinskom sudu u Splitu. – stoji još u priopćenju, no i voditelj Konzervatorskog odjela u Splitu, Radoslav Bužančić potvrdio nam je da je Marjan i sada zaštićen:
Marjan je zaštićen na 5 načina, između ostalog s konzervatorskog stajališta kao kulturni krajolik, kao park šuma kroz zaštitu prirode, zaštićen je GUP-om, prostornim planom itd, a niti jedna od marjanskih zaštita nije sporna.
Upis Rješenja o kulturnom dobru u zemljišnik ne utječe na valjanost rješenja, rekao nam je Bužančić:
Zabilježba u zemljišnoj knjizi ,koja je javna knjiga, služi da ta činjenica bude poznata vlasnicima i javnosti, ali to ne znači da oni zbog toga što to nije upisano nisu obaviješteni. Za bilo kakav rad ili bilo što trebaju ishoditi dozvole i u bilo kojem kontaktu ih ne mogu dobiti, jer se na Marjanu ne može graditi. Ne postoji mogućnost da netko zbog tobožnje neinformiranosti počne graditi ili koristiti na drugačiji način nego je to na Marjanu određeno.
Potpuni je nonsens, rekao nam je glavni splitski konzervator, da bi sad mogao netko kupiti zemljište i poslije tražiti odštetu od države jer nije postajala zabilježba trajne zaštite koja ga onemogućava u planovima:
Mi smo prepuni takvih dezinfomacija, neki dan smo imali zbog forenzičnog nalaza kamena iz 4.stoljeća ugrađenog u noviji zid buku neinformirane javnosti radi toga što Split neće imati prezentiran svoje tobožnje najstarije arheološko nalazište. Lani je bila problem najstarija ljekarna koja neće biti spašena, a možete otići do Marmontove ulice i vidjeti kako je “nastradala”. Sad je najnovije kako će država uzeti Marjan gradu, jer ona upravlja šumama. Šuma je nešto gdje se cijepaju drva, to je gospodarski pojama, a Marjan je prvenstveno gradski park.
Mogli bismo reći da se svako malo pojave neke katastrofične poluinformacije , Bužančić razlog vidu u tome što je , tvrdi počela predizborna histerija, a pola nekretnina u Splitu su vanknjižno vlasništvo.