Projekt “Heureka” varaždinske Gospodarske škole Ministarstvo obrazovanja i znanosti ocijenilo je najboljim europskim projektom neke hrvatske škole. U tom projektu sudjeluje i splitska I. gimnazija.
Time se pomalo ispunjava ono što Splitsko-dalmatinska županija želi, kako je izjavio župan Zlatko Ževrnja, a to je da svaka škola ishodi barem jedan europski projekt:
Stalno ističemo, ovdje u županiji, upravo taj značaj obrazovanja, razvoja kroz obrazovanje za visoke tehnologije, jer Hrvatska se nažalost ne može natjecati niti u industrijskoj proizvodnji niti u drugim takvim sektorima. Uz turizam i poljoprivrednu proizvodnju moramo jačati visoku znanost. Ovaj europski projekt je doprinos jačanju znanja i obrazovanja .
Projektom će se izraditi kurikulumi izbornog predmeta informatike, kao i interdisciplinarnih predmeta matematike s informatikom i geografije s matematikom.Vrijednost projekta je 1, 2 milijuna kuna, a učenici će bolje svladati prirodnu grupu predmeta i informatiku i to kroz praktičan rad, tvrdi ravnateljica Gospodarske škole iz Varaždina, Katica Kalogjera Novak:
Oni će kroz ovaj projekt naučiti kako se vodi kućni buđet, kako se određena ulaganja planiraju, hoće li kupit neku nekretninu, isplati li im se više štedjeti ili podignuti kredit, sve te vještine će steći s ovim predmetom.Što se tiče geografije i informatike, to je danas budućnost, moći će sve ove moderne aplikacije povezati i koristiti kasnije u životu.
U projektu sudjeluje oko 230 učenika , a uz 20 nastavnika zemljopisa, informatike i matematike, može se uključiti u edukacije novih metoda poučavanja i po 17 do 20 profesora u svakoj školi.
Ravnateljica Hotelijersko – turističke škole iz Zagreba, Marija Rašan Križanac istaknula je i kako se ovim projektom predmeti nastoje maknuti od “bubanja” ka primjenjivosti znanja i shvaćanju njegovog smisla.
Splitska I. gimnazija slovi kao jezična i klasična gimnazija, ali ovim projektom , koji je njihov prvi veliki projekt, žele ojačati prirodnu grupu predmeta i učenike bolje pripremiti za državnu maturu. Ravnatelj Marijan Puljiz:
Učenici će od iduće nastavne godine imati mogućnosti dodatno proučavati sadržaj isplaniran kroz ove predmete.Dobili smo dopusnicu Ministarstva znanosti i zaposlili smo tri profesora godinu dana koliko traje projekt.
I škole su na tržištu, kaže pročelnik županijskog odjela za društvene djelatnosti, Tomislav Đonlić, i moraju se prilagođavati i tražiti alternativne načine financiranja:
Vrlo koristan i vrlo dobar način kako se škole mogu brendirati u ono što mi želimo, a to su Centri izvrsnosti. Planiramo izaći i na europske strukturne fondove za opremanje škola kroz investicije u školske praktikume da bi podigli razinu strukovnog obrazovanja.
Škole u Splitsko dalmatinskoj županiji prepoznate su kao Centri izvrsnosti, ističe Đonlić, pa je tako splitska Obrtno- tehnička škola postala regionalni centar za osposobljavanje učitelja i nastavnika za veliki projekt Ministarstva “e-škole”.
Bivši splitski MIOC, sada III. gimnazija postala je ove godine Centar izvrsnosti iz matematike, a Splitsko dalmatinska županija i dalje će poticati škole i pružati im potrebnu logistiku.