Središnji je dan proslave obljetnice akcije koja je promijenila tijek Domovinskog rata i ponovo povezala sjever i jug Hrvatske.
Na sutrašnji dan prije 23 godine , u 6 sati ujutro započela je prva velika slobodilačka akcija hrvatske vojske – Maslenica, kojom je oslobođeno zadarsko zaleđe, Masleničko ždrilo i zrakoplovna luka Zemunik, te naknadno brana Peruča.
Planirana je u tajnosti, čak su neposredno prije napada isključeni svi telefoni na zadarskom području, a izvedena je u razdoblju od 6. do 27. siječnja pod zapovjedništvom generala Janka Bobetka, Ante Gotovine, Ante Rose, Mirka Norca i Mladena Markača. Trajala je tri dana , bile su angažirane sve grane hrvatskih oružanih snaga, a u akciji je poginulo 127 branitelja, ranjeno 158.
Brojna izaslanstva, predvođena predsjednikom Sabora, Željkom Reinerom, jutros su položila vijence na zadarskom Gradskom groblju. Predsjednik Sabora pratio je i svečani mimohod postrojbi sudionica operacije s ratnim zastavama, te sudjelovao na Svetoj misi za Domovinu.
Akcije Maslenica i dana koji su joj prethodili, za Radio Dalmaciju prisjetio se umirovljeni brigadir Danijel Kotlar, tada pripadnik 1.bojne 4.gardijske brigade:
Prvo se sjetim onog oduševljenja i ushita spoznajom da ćemo krenuti, jer do tada je uvijek bila borba kako sačuvati dio teritorija, grad , da bi eto došao i taj trenutak kada smo se osjećali dovoljno jaki da krenemo naprijed.
Bila je to akcija koja je označila prekretnicu, hrvatska vojska stekla je tada sva taktička i tehnička znanja, te razvila oružane snage što je bilo ključno za konačnu pobjedu:
Mi nismo imali izrazitu nadmoć niti u ljudstvu niti u naoružanju. Tu se se izmjenjivale sve gardijske postrojbe i kalile i tu se stekao i uvid u mogućnosti svih postrojbi, te je postalo vidljivo u kojem pravcu trebamo raditi na obučavanju oruženih snaga.
Borbe su bile izrazito teške, rekao nam je Kotlar , koji je bio i ratni zapovjednik 7.domobranske 113 brigade , jer kod napada se podrazumijeva da se kreće u odnosu snaga 3 naprama 1 i u ljudstvu i u tehnici, ali to ovdje nije bio slučaj:
Mi smo išli potpuno ravnopravni što se tiče ljudstva, a u tehnici smo bili inferiorni. BItke su samo s te točke gledišta bile vrlo teško, mnogi naši pripadnici kažu da je to bila “majka svih bitaka”. Protivnička strana se organizirala i sve najbolje dovukla na to područje, tu je bio Arkan sa svojim Tigrovima, Milanković sa Vukovima iz Vučjaka , kapetan Dragan…i oni su pokušali vratiti te izgubljene položaje, ali su poraženi.
Zadrani su odahnuli , jer grad nakon te akcije više nije bio pod topničkom paljbom , “odahnula” je i Cetinska krajina, jer neprijateljski vojnici nisu više mogli izvršiti prijetnju rušenja brane Peruča.
Predsjednik Sabora, Reiner danas u Zadru sjetio se svih onih koji su nam omogućili da imamo slobodnu, neovisnu i demokratsku državu, a istaknuo je i kako je akcija međunarodnoj zajednici pokazala da su Hrvatske oružane snage dovoljno snažne da oslobode cijelu zemlju, što se i dogodilo.