Froom ponovo u Splitu

0
Foto: PR

Već treća generacija splitske djece od 8 do 14 godina za vrijeme zimskih školskih praznika učit će o filmskoj umjetnosti, ali se i zabavljati snimajući kratke filmove.

Što je film i kako ga gledati, kako napisati scenarij i temu prilagoditi dokumentarnom i igranom žanru, uz mnogo eksperimenata i dobre zabave , djeca otkrivaju na inovativnim filmskim radionicama udruge “Bacači sjenki”, koji ih i ovu godinu organiziraju u splitskom “Beton kinu” Multimedijalnog kulturnog centra.

Froom radionice počinju posljednjeg tjedna školskih praznika, točnije od 4. do 8.siječnja iduće godine, a o njihovoj kvaliteti dovoljno govori činjenica da djeca , koja su prošla kroz prve dvije razine, jedva čekaju njihov dolazak u Split:
S nama su već dvije generacije Froomovaca koji sad idu u naprednu i majstorsku radionicu, a sada će nam se pridružiti i treća generacija mladih Splićanki i Splićana u početnoj radionici. Froom nije samo filmska radionica, to je i medijska radionica, zapravo jedan inovativan pristup medijskom opismenjavanju.
rekao nam je voditelj projekta Boris Bakal , inače kazališni i filmski redatelj, glumac, pisac i umjetnik.

Na početnoj radionici govori se o teoriji filma i njegovoj povijesti:
Što sadržajno  stoji iza filma, tako da znaju prepoznati poruku u filmu i da se znaju obraniti od sadržaja koji ne žele pratiti i da razumiju koliko je to posao, ljubav , trud i suglasje različitih zanimanja. Ove godine imamo samo jednu majstorsku radionicu video mappinga gdje će djeca zajedno sa multimedijalnim umjetnikom Ivanom Lušičićem raditi razne sklupture i poslije ih animirati uz pomoć računala.

Svi filmovi  nastali na “Froom” radionicama ,koje su se održavale i u drugim gradovima , prikazivani su na brojnim svjetskim festivalima, a Split se može podičiti brojnim malim umjetnicima koji, kaže Bakal, snimaju fenomenalne filmove:

U Splitu ima nevjerojatnog potencijala i mislim da treba ove radionice proširiti po Splitu i okolici. Upravo pregovaramo s nekim splitskim školama, tako da ćemo vjerujem uskoro krenuti s ovim radionicama u osnovnim školama.

Sve je igra, kaže Bakal , što je i razlog “ljubavi na prvi pogled” između djece i Froom-ovog tima, no Ministarstvo znanosti ove godine tu njihovu inventivnost nažalost nije prepoznalo :
Do sada su nas upravo oni ocijenjivali kao jednu od najbolju, ako ne i najbolju radionicu i školu u Hrvatskoj, tako da od ove godine krećemo sa simboličnom kotizacijom. Froom je cjelodnevni boravak, s jedne strane medijsko opismenjavanje djece i učenje o medijskoj kulturi, ali i kako biti zajedno s drugima i raditi zajedno. Očekujemo oko 35 do 40 djece na radionicama, a nadamo se da će na s i grad Split podržati.

Radionice su i način provođenja slobodnog vremena, topli obrok, kao i razgovor i promišljanje uz iskusnog psihologa, a u sklopu radionice održat će se i filmska matineja.

Sve informacije mogu se saznati na frooom.filmskaradionica@gmail.com.