Ove godine na ribarnicama za Badnjak neće biti kraljice Jadrana – srdele, barem ne svježe.
Ribolov sitne plave ribe privremeno je obustavljen u periodu od 10. do 22 .prosinca, a svježu srdelu nećemo vidjeti na bancima peškarija sve do početka siječnja, jer do tada se nastavlja redovna zabrana izlova srdela, papalina, inčuna…okružujućom mrežom plivaricom srdelarom.
Ribari su prošle godine ulovili 65 tisuća tona sitne plave ribe, a iako se često spominju europske kvote, one nisu razlog za to što se na Badnjak srdele neće naći na stolu:
Ne postoje u Mediteranu kvote za sitnu plavu ribu, ovo je bila izvanredna mjera radi zaštite srdele u intezivnom mrijestu, s tim da ovu mjeru možemo platiti iz europskog fonda za pomorstvo i ribarstvo. Važno nam je osigurat održivo ribarstvo i da ribari i u idućim godinama mogu loviti i živjeti od toga. Na malu plavu ribu veže se značajna industriju u koju je zadnjih godina dosta uloženo, preko 120-30 velikih brodova ovisi o maloj plavoj ribi. To su prirodni, obnovljivi resursi i tu moramo biti jako oprezni i odgovorni.
otkrio nam je razlog pomoćnik ministra poljoprivrede za ribarstvo, Ante Mišura.
Od svih tona ulovljene srdele prošle godine, samo 20 posto završilo je na stolovima građana, tako da se čini da će ribari ipak više biti oštećeni ovom gotovo dvotjednom privremenom zabranom, no njima će štetu nadoknaditi EU:
Dnevno po radniku je 36 eura, a sam brod dobiva fiksni iznos ovisno o njegovoj veličini može biti od tisuću -dvije do 15 tisuća eura za ovih deset-petnaest dana.
Hoćemo li se s istom situacijom susresti i idućih godina?
Prošle godine je bila situacija da se moglo loviti srdelu oko Božića, ove nije. Ovisi i o klimatskim promjenama, imamo i povećanje temperature mora, ima mnogo faktora koji utječu na resurse osim samog ribolova. Stalno smo u kontaktu i sa znanošću i sa sektorom, pratimo stanje pa ćemo dogodine vidjeti hoće li biti potrebna zaštita.
Srdele čine manje od 5 % ukupne blagdanske potrošnje ribe, ističu u Cehu ribara , jer većinom se za Badnjak jede bakalar ili neka bolja riba, a za 20 -ak kuna, koliko se plaća kilogram srdela , mogu se kupiti i manje trlje, saruni, gire, pa čak i manje kozice.