Hidroavioni u splitskoj trajektnoj luci

0

Nakon višemjesečnih nastojanja da se u splitskoj trajektnoj luci osigura sigurno pristanište za hidroavione, projekt je napokon ugledao svjetlo dana. Sinoć je svečano otvoreno hidroavionsko pristanište kompanije European Coasting Airlines, investitoru kojem je dodijeljena 10-godišnja koncesija za korištenje pristaništa. Direktor kompanije ECA, Klaus Dieter Martin, pozvao je strane investitore da ne odustaju od ulaganja u Hrvatsku, iako je birokracija u Hrvatskoj pomalo komplicirana. Naglasio je kako očekuje kako će ECA tijekom ove godine investirati u Hrvatskoj oko 20 milijuna eura, koliko je planirano ulaganje i u idućoj godini. Investitoru se na strpljenju zahvalio i resorni ministar Siniša Hjadaš Dončić: „Ovo je prva administracija u zemljama EU koja je spojila pomorski i zračni pravilnik i zapravo omogućila da hidroavioni slijeću i polijeću iz jadranskih luka. Znam da su Agencija za civilno zrakoplovstvo i Lučka uprava uložili dosta napora kako bi prilagodili pravilnike i da zapravo zakonski omogući tvrtki ECA da se bavi primarnom djelatnošću a to je prijevoz putnika hidroavionom. Naglasio bi da je ovo je ovo novih 100 novih radnih mjesta što je dobro kako za županiju Splitsko-dalmatinsku tako i za cijelu Hrvatsku“.

Potpredsjednik Vlade te ministar regionalnog razvoja i fondova EU, Branko Grčić, istaknuo je kako se otvaranjem ovog hidroavionskog pristaništa nakon 70-ak godina hidroavioni ponovno vraćaju u Split: “Koliko sam čuo, putovanje do Jelse traje 11 minuta i to je fantastična mogućnost. Karte će biti nešto skuplje od onih za trajekt ili katamaran ali za neke goste koji zaista brzo žele doći na neke destinacije ovo je sjajna mogućnost. I mi u Vladi smo na neki način od početka podupirali ovaj projekt iako je cijela priča trajala 14,15 godina. No, sad su već avioni napokon u zraku i ovo je jedna posve nova situacija, a to nije ništa novo za ovaj kraj govori i činjenica da smo još prije 70 godina u Splitu imali hidroavion“.

Godišnja koncesija na pristanište investitora košta 200 tisuća kuna što i nije veliki iznos, naglasio je direktor Lučke uprave, Milan Blaževski, no mogućnosti koje projekt donosi za lokalnu zajednicu, razvoj turizma i gospodarstvo u cjelini, daleko su vrjednije: „Mi smo neprofitna ustanova i tu smo radi upravljanja i zaštite pomorskog dobra ali naši poslovni potezi utječu na čitav niz gospodarskih grana pa tako i na sve ono što će, nadamo se, ova usluga donijeti razvoju turizma, gospodarstva i života na našim otocima. Vi sada ako trebate otići u Pulu, za sat vremena ste tamo. Sjetite se samo koliko bi vam do Pule trebalo automobilom ili autobusom. Do Jelse ste za 10-tak, 15-tak minuta, da ne spominjem Rijeku, Dubrovnik. To je nevjerojatna stvar. Mi svoju funkciju na taj način ispunjavamo. Ne možemo gledati samo neposrednu korist za Lučku upravu“.

Hidroavionsko pristanište u splitskoj Gradskoj luci trenutačno je hidroavionima povezano letovima s Jelsom na Hvaru, Pulom i Lastovom, a planirano je njegovo povezivanje s još nekim mjestima na Jadranu.