Projekt „Odgovorno poslovanje – čisti svijet“

0

Još jedan hvale vrijedan projekt kuha se u „kužini“ „Mreže udruga osoba s invaliditetom“. I ovog puta riječ je o projektu kojeg je prepoznala i Europska unija, i koji će se financirati iz Europskog socijalnog fonda, a partneri su brojni. Riječ je o projektu koji nosi radni naziv „Odgovorno poslovanje – čisti svijet“. Inovativni model cirkularne ekonomije, socijalnog poduzetništva i javno privatnog partnerstva jedinstven je u cijeloj Europi. Uspostavlja se mali pogon za reciklažu sapuna iz hotela, svojevrstan radni centar koji će educirati osobe sa invaliditetom ta reciklažu sapuna i plasiranje novih proizvoda na tržište. Potvrdio nam je to predsjednik „Mreže udruga osoba s invaliditetom“, Ante Raos: „To je ona kružna ekonomija koja se zagovara u svijetu i koja je ogromni potencijal. Vjerujem da smo nositelji jedne takve ideje, ne samo na ovom našem području, nego u cijeloj EU jer ovo je jedan prvi takav projekt. Znam za reciklažu rebatinki, mobitela i ovo je treći koji sam uspio pronaći proučavajući Internet o tim stvarima. Dakle, priča koja, vjerujem, ima jedan pozitivan iskorak, kojim se osobe s invaliditetom prepoznaju kao potencijal“.

Partneri projekta su Hrvatski zavod za zapošljavanje, Kemijsko – tehnološki fakultet u Splitu, Umjetnička akademija, te Centar za kulturu i cjeloživotno obrazovanje Zlatna vrata te hotel Park, čiji je direktor Joze Tomaš i idejni začetnik projekta: „U ovom slučaju ideja je bila da neupotrijebljene sapune gostiju, koji se inače bacaju, vratimo u uporabu. Ideja je bila da s udrugom ‘osoba s invaliditetom’ napravimo suradnju koja se na kraju pokazala uspješnom pa nas je prepoznala i EU pa nam je projekt sufinanciran s gotovo 200.000 eura. Matematika je vrlo jednostavna. S obzirom da jedan mali sapun ima cca. 15 grama pa pomnožimo s brojem noćenja i dođemo do brojke koja će nam pokazati koliko imamo repromaterijala koji se može koristiti i ponovno upotrijebiti za istu svrhu. Samim time smo senzibilizirali ne samo nas nego i partnere i goste koji dođu u naše objekte.“

Osim hotela Park na projektu surađuju još četiri splitska hotela, hotel Lux, Vestibule Palace, Radisson Blue i Atrium te tvrtka Alka, vodeći distributer hotelske kozmetike. Znanstvenu i logističku podršku projektu osigurao je splitski Kemijsko tehnološki fakultet koji će se pobrinuti za najprihvatljiviji model reciklaže. Profesor Matko Erceg: „Prvo što trebamo napraviti je ono što smo već nekako i osmislili, a to je kako tu sirovinu skladištiti i dopremiti do mjesta gdje će se vršiti recikliranje. Imamo fazu sterilizacije pa fazu stvaranja novog materijala iz sirovine dodavanjem mirisa, bojila itd., da bi smo na kraju dobili konačni proizvod koji će biti vizualno i kvalitetom prihvatljiv tržištu.“

O tome koliko je projekt višestruko koristan govori i podatak kako 5 splitskih hotela koji surađuju na projektu u jednoj godini proizvedu preko 5,4 tone napola upotrijebljenih sapuna koji završe na otpadu.