Trakavica oko rješenja problematike švicarskog franka još uvijek traje. Nakon odluke Vrhovnog suda koji je osporio zahtjev za poništenje valutne klauzule sredinom svibnja, danas su na konferenciji za novinare predstavnici „Udruge Franak“ najavili aktivnosti kojima će nastaviti pravnu bitku za svoje stavove. Kako prenosi Media servis, podnijeli su kaznene prijave Državnom odvjetništvu Republike Hrvatske i Uredu za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminaliteta protiv pravomoćno osuđenih banaka, odgovornih osoba u tim bankama, bivšeg guvernera Hrvatske narodne banke Željka Rohatinskog i sadašnjeg guvernera Borisa Vujčića. Predsjednica Udruge, Katarina Lučić, je kazala: „Podnijeli smo kaznene prijave prvenstveno jer sada imamo oluku Vrhovnog suda koja potvrđuje nezakonito poslovanje banaka. Činjenica je da je Hrvatska Narodna banka godinama pratila te tipske ugovore koje su banke radile sa svojim klijentima. Bili su dužni to nadzirati. Njima su očito promakle te odredbe i nisu godinama sprječavali takvo postupanje banaka. Imali su zaštitne mehanizme koje su mogli upotrijebiti ali to nisu učinili“.
Profesor Ivan Lovrinović s Ekononmskog fakulteta u Zagrebu ističe kako je osim pravne prirode prijava ima i simboličnu poruku HNB-u što je u stvari njima najoštrija kritika da nije provodila politiku tj. zadatke za koje je zadužena.
Podnijet će i Ustavnu tužbu na odluku Vrhovnog suda koji, podsjetimo, ne smatra nezakonitom valutnu klauzulu, već samo promjenjivu kamatnu stopu, te najavljuju borbu na europskim instancama od kojih će tražiti naknadu štete i sankcije za državu. Iznos preplaćenih kamata, 2,27 milijardi kuna, tražit će da zakonski riješi Hrvatski sabor. „Upravo iz tog razloga, kad se radi o stjecanju tolike imovinske koristi nevjerojatno je da do sada nije pokrenut nikakav postupak prema osuđenim bankama i da ‘Udruga Franak’ još jednom mora obavljati posao institucija. Također se nadamo da će nadležni ispitati imovinu bivšeg i sadašnjeg guvernera da vidimo da li se radilo samo o pomaganju osuđenim bankama ili se radilo o stjecanju imovinske koristi koji bi u tom slučaju bila nezakonita“, kazala je Katarina Lučić.
Iz Udruge su najavili i stručnu konferenciju koja će se održati 18. i 19. lipnja 2015. godine u Zagrebu o pravnim, ekonomskim i zdravstvenim aspektima te primjerima međunarodne prakse.