Počela je sezona kupanja i sunčanja no ako se suncu prepustite bez razmišljanja, onda će to biti i sezona opekotina od sunca. Sa suncem treba oprezno! Što sunce radi vašoj koži pojašnjava dermatolog Tedi Kosović: „Ako se radi o svijetloj puti javlja se crvenilo i opekotine te takvu kožu treba odmah njegovati sa sredstvima za zaštitu. Ako se radi o tamnoj puti neće se dogoditi neke dramatične promjene ali dugotrajno izlaganje suncu dovodi do oštećenja kože, a na duži period može dovesti do kožnih tumora i melanoma. Nažalost, zadnjih desetak godina u našem podneblju takve bolesti postale su učestalije tako da, neću reći svakodnevno, ali mjesečno znamo naći po nekoliko takvih kožnih tumora bar u mojoj ordinaciji, a da ne govorim o bolnicama“.
Pretpostavljamo da bi svi s par dana sunčanja htjeli imati kožu kao mulati, no šteta je što koža ne reagira kako bismo mi htjeli. Učinak sunca je dvostruki, kaže dr. Kosović, jer prvo utječe na prijevremeno starenje kože pa se javljaju pigmentacije, ispucane kapilare i bore, a drugo, čega se svi bojimo, jesu tumori i melanomi. „Svaku pigmentiranu tvorbu trebalo bi kontrolirati bar jednom godišnje i naravno, zaštiti se od sunca“, zaključuje dr. Kosović. Na sunce, po savjetu doktora, ne bi smjeli od 10 do 16h s tim da je važno napomenuti, kaže on, kako postoje jako kvalitetne kreme sa zaštitnim faktorima, ovisno da li se radi o dječjoj koži ili svjetlijoj puti za koje bi trebali koristiti zaštitni faktor 50, a za ostale je dovoljan faktor od 20 do 30. Važno je znati da koža pamti pa ako nismo bili pažljivi sa suncem u djetinjstvu, oštećenja će se manifestirati, kasnije, tijekom života.
Dakle, bez zaštitnih faktora niti primirisati na sunce! Pazite djecu, pazite sebe, čuvajte kožu da vam dugo ostane mlada i zdrava, osim toga, porculanski ten je ionako uvijek u modi.