Mladi u političkim procesima

0

Kako uključiti mlade da sudjeluju u političkim procesima, odnosno da sudjeluju u donošenju odluka koje utječu na njihov život? Trebaju li mlađi od 16 godina izlaziti na birališta i zašto je potrebno uvesti građanski odgoj u škole?

Odgovori na ta pitanja pomoći će oblikovati preporuke za poboljšanje položaja mladih koje će vijeće ministara uputiti svim članicama EU na usvajanje. Danas su mladi u Splitu raspravljali o tim i drugim pitanjima na konzultacijama koje su završna faza dijaloga donositelja odluka s mladima: „Jedan od oblika sudjelovanja od najranije dobi u procesima nalik političkim jesu aktivnosti u učeničkim vijećima ili studentskim zborovima. Postoji još jedan način na koji se mladi mogu uključiti ne samo u politiku nego u sve što se tiče njihove zajednice, a to su savjeti mladih. To je most između mladih i organizacija civilnog društva. Trebalo bi im zapravo malo pojasniti koja je tu njihova svrha i uloga. Ovo je savjetodavno tijelo koje treba uspostavljati dijalog na lokalnog, regionalnoj i nacionalnoj razini i zastupati interese mladih“, kazala je Zrinka Mikelić iz Ministarstva socijalne politike i mladih.

Također, iznijela je i dio razmišljanja mladih pa kaže kako su naveli da nije samo problem kako ih uključiti nego kako to napraviti ako nisu obrazovani tj. pripremljeni za tako nešto. Mladi predlažu, kaže Zrinka, uvođenje građanskog odgoja u škole te bolju suradnju s organizacijama civilnog društva. Također, smatraju da bi trebalo još poboljšati i ojačati ulogu učeničkih vijeća od osnovne i srednje škole gdje bi oni mogli stvarno utjecati na odluke koje se tiču njih u školi i onda to proširiti kroz suradnju sa školama i organizacijama civilnog društva na užu pa širu lokalnu zajednicu.

Svaki deseti student je u nekoj političkoj stranci, kaže jedno istraživanje koje nam je naveo Goran Biličić iz splitske Info zone, no upitno je koliko je tu presudna želja za tim da kreiraju odluke važne za kvalitetu njihova života ili prečica do radnog mjesta: „Moj dojam je da u Splitu definitivno ima dosta prostora za veće sudjelovanje mladih u političkim procesima. Nažalost, ni sama gradska uprava nije dovoljno otvorena za sudjelovanje mladih koji često i nisu svjesni da sudjeluju u politici koja često u Hrvatskoj ima negativnu konotaciju, čak rezervirano samo za članove stranaka. Nadam se da ćemo ovim konzultacijama promijeniti taj stav te da će one otvoriti neke nove suradnje, demistificirati samu politiku pa možda i zainteresirati mlade da se više bave politikom.“