Potpredsjednik Vlade i Ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak, za svog posjeta Splitu nije mogao izbjeći pitanja o aktualnim problemima nekada državnih tvrtki u Splitsko-dalmatinskoj županiji.
Novinari su ga pitali što je sa splitskim škverom jer nakon što je Ministarstvo gospodarstva zatražilo hitnu sjednicu Nadzornog odbora Brodosplita, danas je ipak održana redovna: „Analiziramo sva događanja u Brodosplitu. Ispred nas je vrijeme revizije ugovora“.Bilo je to sve što je o tome rekao ministar Vrdoljak, no član nadzornog odbora i načelnik Sektora za jačanje konkurentnosti industrije u Ministarstvu, Tomislav Pokaz, nije htio komentirati financijska izviješća prema kojima je Brodosplit zabilježio 140 milijuna kuna gubitka: „Uprava je izvijestila o događajima koji su se u zadnje vrijeme dogodili i mi smo tu informaciju primili na znanje. Bilo je riječi i o financijskim rezultatima ali dok ne dobijemo revidirana financijska izvješća ne možemo to komentirati. Što se tiče programa restrukturiranja, trenutno su razgovori u tijeku. Svi moramo shvatiti da je proces restrukturiranja vrlo dugotrajan i kompliciran i sve strane moraju aktivno participirati u tome, a mi smo sa te strane konstruktivan partner koji se trudi pomoći Brodsplitu da postigne održivost u poslovanju.“
Program restrukturiranja bit će usuglašen tijekom lipnja, rekao je Pokaz: „Ono što je nama prezentirano i ono što vidimo iz knjige narudžbe, postoji određeni broj naručenih brodova i da su novi poslovi pred ugovorom. Postoje različite brojke koje se pojavljuju. Tek po uvidu u izvješća moći ćemo dati značajniji komentar.“
Neće se smanjivati iznos državnih uplata prema privatizacijskom ugovoru, država je u ovoj godini škveru isplatila 170 milijuna kuna, rekao je Pokaz i potvrdio kako će se Ugovor o prodaji Brodosplita mijenjati u nekim drugim stvarima, neslužbeno u onom dijelu kojim će se još jače zaštititi interesi države: „Revizije ugovora idu nakon što se usuglasi odnosno donesu određene izmjene i promjene programa restrukturiranja. Ugovor se veže na taj program pa će se u tom smislu i mijenjati.“
Pitalo se ministra gospodarstva i što će biti sa bivšom splitskom željezarom, odnosno tvrtkom Adria čelik, ispred koje su radnici postavili šator i traže svojih šest neisplaćenih plaća i pokretanje stečaja: „Da se mislilo o željezari kao što se mislilo o brodogradnji prije 20 godina, da se nisu trošili deseci milijardi kuna na nepotrebne potpore, na razmišljanje o konkurentnosti, o ulaganju u istraživanja, u razvoj, u naše obrazovanje, u inženjere, a ne samo o socijalnom statusu ili o dobiti nekog vlasnika ili nekog političkog direktora koji će tada dobiti neke izbore, danas ne bi imali pitanje ni željezare ni bilo koje druge tvrtke koja je u problemima, a u privatnom je vlasništvu. Ja se iskreno nadam da će se hitno naći rješenje i tim ljudima isplatiti plaće. To sigurno neće ići iz državnog proračuna jer je to nemoguće. Vlasnici to trebaju riješiti, a pravosudni organi i zakoni trebaju omogućiti što prije rješavanje pitanja stečaja.“
Vrdoljak je obećao kako će posjetiti taj šator, odnosno radnike u njemu, kad nabavi sva izviješća. On ide negdje kad ima rješenje problema, ustvrdio je…nadajmo se da radnici ipak neće dugo čekati.