Usvojena Deklaracija protiv projekta izgradnje HE „Obmla“

0

Dubrovačko Gradskog vijeće jednoglasno je na sjednici usvojilo „Deklaraciju protiv projekta izgradnje hidroelektrane Ombla na području značajnog krajobraza Rijeke dubrovačke“. Gradsko vijeće u cijelosti je tako podržalo mišljenje Državnog zavoda za zaštitu prirode iz travnja ove godine po kojem ”nije moguće isključiti značajne negativne utjecaje na ciljeve očuvanja i cjelovitost područja ekološke mreže” zbog čega smatraju „da je predmetni zahvat u prostoru potrebno odbiti“.

Gradsko vijeće istaknulo je, između ostalog, da Studija utjecaja na okoliš za zahvat izgradnje HE „Ombla“, za koju je Rješenje o prihvatljivosti doneseno još 1999. godine, temeljem nedostatne i osporavane Studije utjecaja na okoliš koja se sada dopunjava i djelomično usklađuje, u cijelosti nije sukladna zakonima Hrvatske ali i Europske unije. Nisu na odgovarajući način uzete u obzir ni hidrogeološke značajke ovog krškog prostora, s brojnim vodotocima i klizištima. Nije ni na odgovarajući način vrednovan osnovni prirodni resurs ovog područja i utjecaj na njega, a to je sam izvor rijeke ali ni na Grad Dubrovnik.

Posebno se ističe da za projekt izgradnje HE „Ombla“ nije nikad proveden postupak strateške procjene utjecaja na okoliš, a nije niti proveden postupak ocjene prekograničnog utjecaja planiranog zahvata u jedinstvenom sustavu dinarskog krša koji obuhvaća i prostor špilje Vjetrenica u BiH. Gradski vijećnik HDZ-a Blaž Pezo: „Nije dovoljno uzeta u obzir ni visoka seizmičnost ovog prostora te pojavnost katastrofalnih potresa i rizika, ne samo po okoliš i prirodu, nego primarno za stanovništvo i gospodarstvo ovog područja na udaljenosti od svega 100m zračne linije.“

U inicijativi „Spasimo Omblu i njezine stanovnike“ zadovoljni su odlukom dubrovačkog Gradskog vijeća: „Dobro je što se dogodila Deklaracija. Donesena je jednoglasno. U njoj su navedeni svi argumenti koji se spominju već godinama za taj projekt, da je ekonomski neisplativ, da je prerizično kako za ekologiju tako i za 15.000 stanovnika koji se nalaze u Rijeci dubrovačkoj. Znanost oko toga projekta je podijeljena, postoje mnoga stručna mišljenja koja upozoravaju na štetnost i opasnost takvog projekta. Deklaracija je napisana na temelju svih tih argumenata. Stvarno je pozitivna stvar što je Gradsko vijeće, jer Rijeka dubrovačka je dio Grada, jednoglasno donijelo takvu Deklaraciju i jasno poručila i javnosti i vladi i HEP-u da nitko u Gradu ne želi taj projekt“, rekla nam je Katarina Matović iz te građanske inicijative. Kontaktirali smo i ministra prirode i zaštite okoliša Mihaela Zmajlovića koji ništa nije želio komentirati: „Taj postupak je još u tijeku. On završava stručnom ocjenom savjetodavnog povjerenstva i kada to bude gotovo, onda ću i komentirati.“

Iako ministar nije ništa želio komentirati, Katarina Matović je optimistična: „HEP je bio uvjetovan EU komisijom, a i zbog svih dosadašnjih istraživanja, koja nisu bila utemeljena, morao je napraviti tu studiju o bioraznolikosti za taj projekt. Javna rasprava je prošla, završila je 11. svibnja i sad u roku od 30 dana Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, odnosno ministar Mihael Zmajlović mora dati ocjenu za tu studiju o bioraznolikosti. To je do sad bio jedini mogući formalno-pravni postupak na koji smo se mi mogli žaliti jer oni se stalno pozivaju na prastaru studiju iz 1999. godine i nije bilo nikakvog drugog načina. Smatram da do projekta HE neće više nikad doći.“

U inicijativi građana očekuju negativnu ocjenu: „Realno bi bilo, s obzirom da su i Državni Zavod za zaštitu prirode i Hrvatsko biospeološko društvo javno istupili i rekli kako je taj projekt štetan za cijelu bioraznolikost te da nikakve mjere ublažavanja ne bi spriječile tu katastrofu. Mislim da se treba poštivati stav ove dvije institucije te smatram da bi ministar trebao dati negativnu ocjenu za projekt.“