Dužnicima kredita u švicarskim francima, kojima su oni omča oko vrata zbog promjenjive kamate i stalnog rasta tzv. švicaraca, danas je , vjerujemo, malo lakše. Vrhovni sud potvrdio je drugostupanjsku presudu Visokog trgovačkog suda nakon kolektivne tužbe udruge Franak.
Time je presuđeno da je valutna klauzula zakonita, kao i promjenjiva kamatna stopa, ali i da je kamatna stopa obračunavana na netransparentan način. Dakle, sud je dao za pravo udruzi Franak, ali tamo su samo djelomično zadovoljni i ustrajni u tome da stvar istjeraju do kraja, kaže nam koordinator udruge, Ivan Kontrec:
„Potvrđeno je da su se kamate mijenjale nezakonito, međutim presuda Visokog trgovačkog suda nije bila obvezujuća prema bankama. Nažalost, građani će morati pojedinačno podizati tužbe da bi dobili natrag svoja pretplaćena sredstva. Mi ćemo ići dalje prema Ustavnom sudu gdje ćemo pokušati dokazati da je valutna klauzula u švicarskom franku, ovako kako je primijenjena, na dužnike u Hrvatskoj, bila protuustavna. U svakom slučaju, ovo je korak naprijed, međutim odgovornost je sad dobrim dijelom prebačena prema pojedinačnim dužnicima, da se pokrenu, da podižu svoje tužbe. Ovo će imati efekt i na cjelokupno pravosuđe, na cjelokupnu situaciju pa se nadamo da će se neke stvari i dalje zakotrljati i da će biti još povoljnija situacija za dužnike.“
Valutna klauzula ima smisla ukoliko se radi o međunarodnim odnosima ili međunarodnom trgovanju, kaže Kontrec, a unutar države i uvjetima niske inflacije ona je neustavna i to će udruga Franak, uvjeren je, i dokazati. Poziva dužnike da podignu privatne tužbe protiv banaka:
„Sad je samo stvar da se tužba dobro napiše. Neka građani budu oprezni kada budu birali odvjetnika i vještaka s kojim će raditi. Pravna osnova postoji, sad je sve samo stvar procedure. Ja bi savjetovao svima da podignu tužbe. Znam da je ljudima teško. Mi kao Udruga smo organizirali neku vrstu pomoći za njih. Neka dođu kod nas u prostorije ‘Dalmatinskog potrošača’ u Iločku. Mi im možemo osigurati najbolje uvjete međutim neke troškove nažalost moraju imati. Ja ih pozivam da podignu tužbe.“
Predsjedniku HURS-a, Ozrenu Matijaševiću, drago je da odluka suda ide u korist slabije strane, ovdje su to građani, ali:
„Sa žaljenjem konstatiram nepostupanje Ustavnog suda kad je riječ o valutnoj klauzuli. Još nema stava o tome. Vrhovni sud valutnu klauzulu u tim postupcima nije ocijenio protuzakonitom..i to bolno nedostaje jer ukidanjem valutne klauzule svi problemi, kad je riječ o kreditima u francima, bi za građane bili riješeni.“
Presuda je minimum minimuma, rekao nam je Splićanin, koji je zbog kredita u “švicarcima”, tužio banku, a želi ostati anoniman:
„Naravno da je pao kamen sa srca jer sam još sigurniji da ću svoju tužbu dobiti. Samo treba čekati, treba biti strpljiv. Ja sam strpljiv ali nažalost ima puno ljudi koji imaju strpljenja ali više nemaju ni sredstava ni živaca za borit se s tim. Mislim da nama nema druge ali samo treba mislit da će se sve vratiti kad-tad s kamatama, samo treba biti strpljiv. Ja osobno ću izdržati.“
Mnogima, koji su podigli kredit u švicarskim francima, predstoji još dugačak put do konačnog rješenja, vjerojatno godine čekanja na presudu u privatnim tužbama, no iz udruge Franak najavljuju kako će nakon Ustavnog suda, ići i prema europskom sudu pravde u Strasbourgu.