Polazak u jaslice, odnosno vrtić za svako dijete predstavlja veliku promjenu u životu. Dijete dolazi iz obitelji gdje se osjećalo sigurno, u njemu nepoznatu sredinu, među nepoznate osobe.
Potrebno je proteći određeno vrijeme tijekom kojega se dijete prilagođava novoj sredini, upoznaje odgajatelje i nove prijatelje. Pitali smo Maju Pivčević, psihologinju, kako ćemo znati je li dijete spremno za vrtić?
„Teško je jednostavno odgovoriti na ovo pitanje jer postoje velike individualne razlike među djecom, a ovisi i o tome kako dijete prolazi kroz tu separacijsku fazu.“
{mp3}Reportaze/odlazak_u_vrtic_maja_pivcevic1{/mp3}
Što je separacijske faza?
„To je normalna faza u razvoju djeteta koja se javlja između prve i druge godine života. Dijete oko osmog mjeseca postaje svjesno sebe i svoje okoline te se jako boji odvajanja od svoje majke. Roditelji koji ne znaju za tu normalnu fazu dječjeg razvoja često su zabrinuti i misle kao ‘što mu je sad, što se tako lijepi za mene’ i odguruju dijete od sebe, međutim, to je pogrešno! Dijete ima tu potrebu za toplim, fizičkim kontaktom. Treba mu pružiti taj osjećaj ugode i nježnosti te mu se na taj način šalje poruka da je sigurno. Kasnije će dijete razviti tu sigurnu privrženost što mu olakšava i prilagodbu za vrtić.“
{mp3}Reportaze/odlazak_u_vrtic_maja_pivcevic2{/mp3}
Kad su onda djeca spremna za vrtić?
„Djeca koja su sigurno privržena postaju zrela za vrtić već krajem druge do treće godine, dakle djeca koja su završila tu separacijsku fazu.“
{mp3}Reportaze/odlazak_u_vrtic_maja_pivcevic3{/mp3}
Uspješno je završena separacijska faza. Za što je dijete tada sposobno?
„Tada dijete ima sposobnost stabilnog održavanja svog unutarnjeg emocionalnog stanja bez bliskog kontakta s majkom. Tada se dijete i aktivnije uključuje, ima dobru interakciju s vršnjacima, zna dijeliti, čekati svoj red, može se samostalno posvetiti nekoj aktivnosti 10-tak, 15-tak minuta, može slušati odgajateljicu i odrasle, reći svoje ime i prezime.“
{mp3}Reportaze/odlazak_u_vrtic_maja_pivcevic4{/mp3}
Roditelji,ostvariti dobar kontakt s odgojiteljem. Odgojitelji postaju vrlo važne osobe u životu našeg djeteta i ono će biti smirenije i osjećat će se sigurnije ako vidi da s odgojiteljem razgovaramo ljubazno. Po povratku iz vrtića, dobro je više vremena provoditi s djetetom. Šetati, igrati se, pričati priče, pružati nježnost, pokazati interes za njegove doživljaje iz vrtića. Nakon nekog vremena, kada se dijete prilagodi i oslobodi straha od nepoznatog, jaslice/vrtić će postati mjesto u koje će dijete rado dolaziti i gdje će provoditi vrijeme u igri s novim prijateljima.