Kako se bliži kraj godine, tako se na internetu sve više oglašavaju instrukcije za razne predmete i sve moguće uzraste, odnosno stupnjeve obrazovanja.
Prema procjenama, u biznisu s instrukcijama kod nas se godišnje okreće više od 40 milijuna kuna.
„Naša istraživanja pokazuju da se instrukcije najviše koriste upravo pred kraj školske godine, kad treba ‘stinsuti’, da se dobiju što bolje ocjene i to najviše iz matematike i skupine prirodoslovnih predmeta ali pojavljuju se tu i strani jezici kao nešto iz čega učenici žele dobiti instrukcije.“
{mp3}Reportaze/instrukcije_zrinka_ristic_dedic1{/mp3}
…kazala nam je dr. sc. Zrinke Ristić Dedić iz Instituta za društvena istraživanja. Instrukcije u značajno većem broju koriste učenici slabijeg uspjeha. No, zanimljivo je da ih koriste čak i najuspješniji učenici koji iz sva tri ključna predmeta: matematike, hrvatskog i stranog jezika imaju odličan.
„Instrukcije dijelom stvarno jesu biznis, s tim da se on dijelom zbiva u tzv. ‘sivoj zoni’, znači nešto što apsolutno nije regulirano na tržištu, a dijelom se zbiva u zoni ekonomije. To je onaj dio kada postoje tvrtke koje nude svoje obrazovne usluge na tržištu.“
{mp3}Reportaze/instrukcije_zrinka_ristic_dedic2{/mp3}
Cijene sata instrukcija variraju ovisno o težini gradiva i o tome tko ih daje.
„Imate instrukcije gdje su instruktori čak i učenici pa drugim kolegama daju instrukcije do toga da imate instrukcije koje daju sveučilišni profesori. Naravno, cijena koju oni postižu je višestruko veća od cijene koju daju instruktori-studenti. Naša iskustva pokazuju da se cijene kreću već od 30-tak kuna do 200-tinjak kn.“
{mp3}Reportaze/instrukcije_zrinka_ristic_dedic3{/mp3}
Ristić Dedić smatra da bi država, osim kroz dopunsku nastavu i kvalitetnije obrazovanje i na druge načine trebala rješavati problem instrukcija, među ostalim i kvalitetnijom regulacijom.