Godinu dana nakon svečanog otvorenja najveće izložbe u povijesti Arheološkog muzeja u Splitu, koja je posjetiteljima predstavila više od 1200 vrijednih artefakata, „Memento mori“ se uskoro zatvara, otvarajući prostor za nove izložbene priče i iznenađenja koja ovaj najstariji hrvatski muzej s ponosom priprema.
Kako bi posjetiteljima omogućili posljednju priliku za njezin obilazak, Arheološki muzej u Splitu u četvrtak, 27. veljače 2025. organizira besplatan ulaz tijekom cijelog dana, a u 17:00 sati održat će se i besplatno stručno vodstvo kroz izložbu.
Podsjetimo, izložba „Memento mori“ donosi jedinstven uvid u svakodnevni život i vjerovanja antičkih stanovnika Salone kroz prizmu smrti i pogrebnih običaja. Po prvi put nakon gotovo 40 godina, predstavljeni su iznimno vrijedni arheološki nalazi otkriveni tijekom izgradnje brze ceste Solin – Trogir (tzv. Zaobilaznice) 1980-ih godina. Mnogi posjetitelji osobno su vezani uz ovu priču – sjećaju se dramatičnih iskapanja iz 1986. i 1987. godine, kada su arheolozi spašavali nalaze sa Zapadne salonitanske nekropole.
Kroz predmete pronađene u grobovima, izložba nam približava osobne priče stanovnika Salone od 1. do 6. stoljeća. Najintimniji predmeti, koje su ostavljali uz svoje pokojne, svjedoče o njihovim vjerovanjima i običajima. Posebnu vrijednost donosi korištenje moderne tehnologije – po prvi put u javnosti je predstavljena digitalna rekonstrukcija izgleda četiriju osoba iz tog doba, pružajući posjetiteljima priliku da doslovno “pogledaju u lice” drevnim Salonitancima.
Središnji dio izložbe čini impresivna dizajnerska instalacija koja odaje počast svim pokojnima sa Zapadne nekropole. Naime, tijekom istraživanja otkriveno je 615 grobova, a iako je prostor izložbe ograničen na predstavljanje šezdesetak njih, svi su simbolički prisutni – svaki grob obilježen je pločicom i brojem, osiguravajući da nitko ne ostane zaboravljen.
Ova izložba privukla je izniman interes stručne i šire javnosti, ne samo zbog iznimno vrijednih arheoloških nalaza među kojima se nalaze i neki koji su jedinstveni u svijetu, već i zbog dojmljivog dizajna postava i vizualnog identiteta koji su dodatno naglasili njenu priču. Ovaj „oproštajni“ dan prilika je za sve zainteresirane da još jednom dožive izložbu te, uz stručno vodstvo, dobiju dublji uvid u njezin sadržaj i povijesni kontekst.