Ono što slijedi moglo bi biti zanimljivo svima koji se bave ili namjeravaju baviti turizmom u Dalmatinskoj Zagori ili su u izvrsnoj fizičkoj kondiciji, a vole biciklirati. Naime, oko 700 tisuća cikloturista godišnje posjeti Istarsku županiju, te brojke za sada nisu poznate u SDŽ, ali nakon što je obilježena 21 biciklistička staza ukupne dužine 600 kilometara, sigurno je da će i ti turisti pridonijeti većem turističkom prometu srednje Dalmacije.
Sve su se te staze, od najkraće 2,5 kilometra u okolici Trilja do najduže 42 kilometarske oko Vrlike i Peruče, našle u izdanoj biciklističkoj karti Dalmatinske Zagore. Direktor TZ Splitsko-dalmatinske županije, Joško Stella, nam je kazao:
{mp3}Reportaze/cikloturizam_josko_stella1{/mp3}
TZ SDŽ koristeći desetogodišnje iskustvo Istarske županije odradila je ovaj projekt puno brže nego što je to uobičajeno. Karta je rađena po svjetskim i europskim standardima, a doneseni su i Standardi i pravilnik za usklađeni razvoj cikloturizma, pa više neće biti nereda u označavanju staza, a više nije potrebno prikupiti tisuću dokumenata i dozvola. Osim ta dva dokumenta, danas je u ateljeu Vaska Lipovca, u kojem su nastali poznati biciklisti tog splitskog umjetnika, predstavljena i edukacija za Bike vodiče. Gospodin Stella kaže:
{mp3}Reportaze/cikloturizam_josko_stella2{/mp3}
Eto posla za bicikliste, edukacija stoji tisuću i 700 kuna, a dio sufinancira Županija.
Za označavanje tih staza utrošeno je jako malo „domaćih“ sredstava, svega 180 tisuća kuna, no Europa daje sredstva za mrežu biciklističkih staza Eurovelo. Mađari i Slovenci to su iskoristili za izgradnju biciklističke staze Budimpešta – Beč, odnosno staze po Kranjskoj gori.
Staze same po sebi nemaju nikakvog smisla, tvrdi predsjednik Biciklističkog saveza SDŽ, Denis Špadina:
{mp3}Reportaze/cikloturizam_denis_spadina{/mp3}
Uz biciklističke staze potreban je i smještaj za cikloturiste, eto prilike za obiteljska gospodarstva, navodi Jošo Stella:
{mp3}Reportaze/cikloturizam_josko_stella3{/mp3}