Dvadesetak radnika „Konstruktora“ danas je prosvjedovalo ispred središta tvrtke u Splitu, s ciljem jedinim ciljem okončanja višegodišnje agonije. 950 dana je prošlo od otvaranja predstečajne nagodbe, nisu primili 15 plaća, a njihove obitelji nemaju od čega živjeti.
Ovrhe stižu jedna za drugom, nekima od njih prijeti i deložacija iz njihovih domova zbog nepodmirenih računa, a država kao da zatvara oči pred njihovom sudbinom. Sindikalni povjerenik, Elis Jonjić, upozorio je kako više ne polažu nade u „Konstruktor“, a najviše ih boli nemar državnih institucija, Porezne uprave i Trgovačkog suda:
{mp3}Reportaze/strajk_konstruktor_elis_jonjic_1{/mp3}
Današnji prosvjed deseti je u nizu, no kako kažu neće odustati. Svaki će se dan okupljati ispred tvrtke u isto vrijeme dok se njihov problem ne riješi. Iako su brojnim dopisima upozoravali sve državne institucije na probleme s kojima se bore godinama, reakcije nema:
{mp3}Reportaze/strajk_konstruktor_elis_jonjic_2{/mp3}
Zamislite kako se čovjek osjeća nakon 15 mjeseci bez plaće. Djeci nemate što staviti na stol, poštar dvaput dnevno donosi ovrhe, a neplaćeni računi i dalje se gomilaju. Kako preživjeti u takvim okolnostima i sačuvati zdravlje, pitanje je s kojim se susreću brojne obitelji u Hrvatskoj:
{mp3}Reportaze/strajk_konstruktor_anketa{/mp3}
Najmanje 66 tisuća radnih mjesta nestalo je u Dalmaciji u proteklih dvadeset godina – u tsunamiju deindustrijalizacije, pretvorbe i privatizacije koja je pomela brojna poduzeća. Slikovitije rečeno, broj radnika čija su radna mjesta nestala jednak je broju stanovnika tri grada: Kaštela, Solina i Omiša. Koliko je onih koji se vode kao zaposleni a ne primaju plaću, podatak je koji nismo uspjeli pronaći. Zaključite sami!