Samo devet posto očeva dobilo je, kolokvijalno rečeno, skrbništvo nad djecom, tri posto razvedenih roditelja uspjelo se dogovoriti oko zajedničkog skrbništva, a 88 posto djece živi s mamom i povremeno viđa oca. Posljednji su to podaci iz statistike razvoda u Hrvatskoj. Razlozi takvoj, za očeve, poraznoj statistici su mnogostruki. Jedan broj očeva već u startu odustaje od bitke za dijete, jer vjeruju kako tu bitku ionako neće dobiti. Pitali smo poznatu psihologinju Mirjanu Krizmanić, zašto djeca u postupku razvoda obično pripadnu majci?
{mp3}Reportaze/ocevi_i_djeca_mirjana_krizmanic1{/mp3}
S povećanom stopom razvoda sve je više djece razvedenih roditelja, a očevi postaju vikend tate, koji viđaju djecu vikendom. No isto tako sve je više očeva koji žele ravnopravno, a ne samo financijski, sudjelovati u životu svoje djece, međutim praksa pokazuje da je bitka za dijete dugotrajan, mukotrpan i iscrpljujući proces.
{mp3}Reportaze/ocevi_i_djeca_mirjana_krizmanic2{/mp3}
Istina je slijedeća: Iako sve više očeva traži da dijete živi kod njih, ukoliko se majka tome suprotstavi, sudski postupak je dug i mukotrpan.