Istraživanja provedena u 16 gradova Splitsko – dalmatinske županije pokazalo je kako je gotovo 60 % učenika bilo izloženo nasilju, a oko 36 % ih je bilo nasilno prema drugome. Najučestaliji oblici nasilja kojima su djeca bila izložena su ogovaranje, vrijeđanje, udaranje te socijalna izoliranost, a u novije vrijeme problem predstavlja i uznemiravanje, vrijeđanje putem društvenih mreža.
Vezano uz tu vrstu nasilja, nasilja preko interneta 44,4 % djece doživljava nasilje, 29,7 % njih se ponaša nasilno, dok 25,9% djece doživljava nasilje i čini nasilje na Facebooku. Potaknuti tim rezultatima članovi udruge Most pokrenuli su projekt „Idealima protiv nasilja“, koji svojim sadržajem, ističe Đordana Barbarić, upotpunjuje kroničan nedostatak aktivne participacije mladih na području prevencije nasilja među mladima:
{mp3}Reportaze/udruga_most_idealima_protiv_nasilja_djordana_babaric{/mp3}
Partneri u projektu su kazalište Playdrama, Škola likovnih umjetnosti i Ženski đački dom iz Splita, a svaki od navedenih subjekata ima svoju ključnu ulogu u projektu. Za psihološko pedagoške radionice zadužena je pedagoginja Ženskog đačkog doma, Vlatka Vladilo, koja ističe kako je preventivan pristup problemu, jedno od rješenja istog, koji je očito prisutan na svakom uglu:
{mp3}Reportaze/udruga_most_idealima_protiv_nasilja_vlatka_vladilo{/mp3}
Uz Debatnu školu i Malu školu govorništva koja je dio projekta, kazalište Playdrama izvest će i kazališnu predstavu „Omladini o idealima“, nakon koje će glumci uz asistenciju predsjednice debatnog kluba Split, Tee Barač, s publikom započeti takozvani „Razgovor s povodom“. Evo kako na pozadinu problema nasilja gleda ravnatelj kazališta Playdrama, Elvis Bošnjak:
{mp3}Reportaze/udruga_most_idealima_protiv_nasilja_elvis_bosnjak{/mp3}