Kako izgleda život na cruiseru, ima li tu šanse za veću zaradu i kako se snaći u životu na moru – upravo o tome pričamo ovo jutro. Mnogi rad na cruiseru vide kao priliku da zarade koju kunu više i da o istom trošku obiđu zemlje o kojima bi inače mogli samo sanjati. Prednosti su, ističu naši sugovornici što možete zaraditi mnogo novca. Budući da ga nemate priliku potrošiti, većinu možete uštedjeti. Upoznajete ljude iz cijelog svijeta. Ipak, postoje i nedostaci, radite puno 12 ili 14 sati dnevno, sedam dana u tjednu. Smještaj na brodu za osoblje je vrlo skromno. Bit ćete na moru u svim vremenskim prilikama. Bartul Čović, nije bio u mogućnosti dat nam tonsku izjavu, ali nam je poslao priču kako tamo izgleda život:
{mp3}Reportaze/zivot_na_cruiseru_bartul1{/mp3}
Iako se o tome ne govori, mnogi tvrde da su poslovi podijeljeni prema nacionalnosti. Azijati su na najbjednijim pozicijama, Balkanci u sredini, a najbolje pozicije su rezervirane za Engleze, Talijane, Nijemce i Francuze:
{mp3}Reportaze/zivot_na_cruiseru_bartul2{/mp3}
Na oglase za posao javljaju se kandidati iz svih krajeva Lijepe naše, a brodske kompanije za prvi ugovor na ulazne pozicije najradije zapošljavaju mlade u dobi od 21 do 29 godina, s barem dvije godine iskustva na sličnim poslovima. Ipak, život na brodu ne razlikuje se puno od onog na kopnu, piše nam Bartul i dodaje:
{mp3}Reportaze/zivot_na_cruiseru_bartul3{/mp3}