Prije 90 godina Hajduk je osvojio prvu titulu prvaka u povijesti

0
Foto: HNK Hajduk

Danas je veliki dan u Hajdukovoj povijesti. Prije točno 90 godina Hajduk je pobjedom nad Ilirijom iz Ljubljane s 3:0 osvojio prvu titulu prvaka u svojoj bogatoj povijesti.

Poznato je da je prvenstvo države započelo 1923. godine. Sve do 1927. i prve Hajdukove titule igralo se po kup sustavu. U povijesnoj sezoni Hajduk je odigrao pet utakmica, u kojima je ostvario četiri pobjede i jedan poraz. U prvom kolu poražen je protiv SAND-a u Subotici sa 5:1., a potom je do kraja ostvario sve pobjede i to redom: u Splitu je pobijeđen BSK iz Beograda sa 5:1, u Zagrebu je domaći HAŠK s visokih 4:0, a u dvije posljednje utakmice u Splitu su nadigrani sarajevski SAŠK s 2:0, i Ilirija iz Ljubljane.

Hajdukovi nogometaši koji su pod vodstvom legendarnog trenera Luke Kaliterne donijeli u Split prvu titulu prvaka države su: Vinko Radić, Otmar Gazzari, Renzo Gazzari, Ivan Montana, Miroslav Dešković, Veljko Poduje, Šime Poduje, Leo Lemešić, Mirko Bonačić, Ante Bonačić, Mihovil Borovčić Kurir i Petar Borovčić Kurir.

Najbolji strijelci bili su Vinko Radić i Ante Bonačić s po četiri gola, Leo Lemešić i Šime Poduje su postigliu pod dva gola.

Tadašnju klupsku upravu sačinjavali su: Antun Grgin – predsjednik, Ante Bezić – potpredsjednik, Milivoj Dobrić – tajnik, Stipe Jelić – blagajnik, te odbornici: Fabjan Kaliterna, Vinko Kezić, Ante Klarić, Vladimir Kukulj, Vorih Matković, Mate Matić i Vladimir Šafranko.