Ove godine, od 11. do 14.travnja slijedi nam 9. Mali Marulić .
Festival hrvatske drame za djecu u četiri dana donosi u Split 6 predstava iz 5 kazališnih centara : Splita, Rijeke, Velike Gorice, Zagreba i Požege, zatim slušaonice – radio igre za djecu i čitanja nagrađenih dramskih tekstova za lutkarsko kazalište i kazalište za djecu iz kojih će se, jednog dana, “roditi” predstave.
Na festival je prijavljeno 18 predstava , a 6 predstava prema odabiru selektora Tomislava Zajeca, izvest će se na pozornicama splitskog kazališta lutaka i GKM-a. Jedini ključ po kojem su one birane je kvaliteta, rekao nam je Zajec:
Tako da je i ovo na neki način jedan moj osoban poglen na ono što i kako bi danas dječje kazalište trebalo izgledat, odabrano iz ovogodišnje ponude. Tri su autorska projekta, pa to na neki način govori o mom preferencijalnom pogledu na kazalište za djecu.
Kazalište za djecu je, kako ga ovogodišnji selektor vidi, platforma za pogled na život kao svojevrstan prostor radosti, a s druge strane kazalište ima i svoju društvenu ulogu:
Pa tako imamo predstavu koja se bavi, na momente potresnom temom posvajanja i udomiteljskih obitelji, a na drugog strani spektra imamo broadwayski , odnosno west endovski mjuzikl, odnosno primjer jednog west endovskog glazbenog kazališta za djecu.
Festival otvara predstava domaćina, splitskog GKL-a “Moj prijatelj mačkodlak “, Olje Savičević Ivančević, a ostale su :
“Hrabrica” Gradskog kazališta “Žar Ptica” iz Zagreba u režiji Darija Harjačeka, poprilično obična tema dječjeg straha koja se pretvara u jednu začudnu bajku. Autorski projekt “Trsatski zmaj” dolazi iz Rijeke u dramatizaciji i režiji , izboru glazbe Davora Petrovića i Aleksa Đakovića, jedna lutkarska kronika o gradu , koja međutim nije samo predstava prošlosti već se dotiče brojnih topsa grad Rijeke i brojnih legendi, a u predstavi se pojavljuju poznata riječka lica poput Urbana.
Gradsko kazalište “Požega” iz Požege napravilo je predstavu “U potrazi za dijamantnom suzom”, autorski je to projekt Vanje Jovanović i Ivana Pokupića koji donosi senzibilitet nove generacije, istaknuo je Zajec i dodao kako ga je velikih briga riješila “domaća” predstava GKL-a jer je riječ o sjajnom tekstu odlično režiranom koja je samo potvrdila primat splitskog kazališta.
Hrvoje Zalar napisao je jedan vrlo zanimljiv tekst “Moja obitelj i jedan jež” , kazališta Smješko koji tematizira pitanje usvajanj na vrlo režijski razigran i duhovit način. Još je jedan autorski projekt, Radovan Ruždjak, Aleksandra Naumov i Damir Klemenić napravili su priču “Neispričana bajka” Gradskog kazališta “Scena Gorica” iz Velike Gorice. Vizualno izuzetno atraktivna , izvedbeno zanimljiva predstava koja je svojevrstan glumački duet o prepoznavanju, oblikovanju i ionformiranju svijeta iz ničega.
Poznati su i dobitnici nagrada na natječaju za najbolji dramski tekst Mali Marulić. Prvonagrađena je Hana Veček za tekst “Magnus”, drugu nagradu dobila je Marta Mehovec de Carvalho za tekst “Kradljivica ključeva”, a trećenagrađena je “Stonoga Goga” Andrijane Grgičević.